Одне з найкрасивіших місць у світі. Польща знаходиться в самому серці Європи, є членом Європейського Союзу. У Польщі також знаходиться географічний центр Європи. Країна є дуже гостинною і безпечною для закордонних туристів, що підтверджується офіційними міжнародними статистичними показниками.
Ви зможете знайти в Польщі все, чого душа бажає - прекрасні гори, широкі пляжі, чисті ріки, густі ліси, історичні пам'ятки світового класу, а найголовніше - гостинних людей.
Польські міста з тисячолітньою історією дають можливість своїм гостям пізнати культуру Польщі, а села і маленькі містечка - відпочити від метушні сучасного життя. Все це відбувається на тлі природних пейзажів, захоплюючих дух, бо саме природа є найбільшим багатством Польщі: дика, недоторканна, різноманітніше, ніж у більшості країн Європи та світу, а крім того легко доступна. Туристи оцінили по достоїнству польську природу, тому кількість бажаючих побачити її постійно зростає.
ГЕОГРАФІЯ ТА КЛІМАТ Польщі
Територія Польщі займає 1,4% всієї поверхні Європи та 0,23% усієї сухопутної поверхні планети. Польща в 120 разів більше Ліхтенштейну і в 520 разів більше Сінгапуру. Великопольське воєводство за розміром однаково з Бельгією. Загальна площа поверхні Польщі - 322500кв.км (312600кв.км суші, 1200кв.км внутрішніх вод і 8700кв.км територіальних вод). За розміром Польща займає дев'яте місце серед Європейських держав після Росії, України, Франції, Іспанії, Швеції, Німеччини, Фінляндії та Норвегії, і 63 місце в світі.
Розташування Польщі в центрі Європи і широтне розміщення фізико-географічних зон є причиною того, що клімат країни має перехідний характер помірної зони. Зіткнення різних мас повітря (переважно полярно морських мас повітря Атлантики і полярно континентальних Євразії) спричиняє часті зміни погоди і значне коливання тривалості окремих пір року. Це, в першу чергу, стосується зим, які бувають або відносно теплими і вологими, - морського типу, або морозними - континентального типу.
Середньорічна температура коливається (крім гір) від +6 до +8. Найтеплішими регіонами є Сілезька Низовина і Західна частина Сандомирської Котловини. Найхолоднішою територією є північно-східна частина краю. Середня температура липня становлять від +16,5 на півночі до +19 в Сілезькій Низовині і в околицях Тарнова, січня - від - 1 над морем до -4,5 на північному сході (в околицях Сувалки).
Атмосферні опади характеризуються великою залежністю від висоти над рівнем моря, максимальна їх кількість припадає на літні місяці. Середня температура повітря і середня кількість опадів у столиці становлять: у січні - -4 і 23мм, у липні - +19 і 79мм. Однак в зимові місяці (січень-лютий) буває зниження температури до -10 і нижче, а влітку (червень-серпень) стовпчик термометра часто перевищує +25.
СЕРДНЬОТЕМПЕРАТУРНІ ДАНІ ПО ОСНОВНИМ КУРОРТНИМ ЗОНАМ Польщі
Польща є досить однорідною в національному плані країною. Національні меншини становлять менше 5% від загальної кількості населення. Найбільше німців, українців і білорусів. Проживають також литовці, цигани, євреї, словаки та інші. Переважна більшість мешканців Польщі є католиками. У східних районах, де проживають українці і росіяни, поширене православ'я. Національні меншини ніде не сконцентровані.
ЕКОНОМІКА Польщі
Польща - індустріально-аграрна країна. Основні галузі промисловості: машинобудування, металургійна, гірнича (вугільна, сірчана та ін.), хімічна, кораблебудівна, харчова, текстильна та легка промисловість. Транспорт: залізничний, автомобільний, морський, трубопровідний, повітряний. Головні морські порти: Щецин, Свіноуське, Гданьськ, Гдиня.
ЧАС ТА ВАЛЮТА в Польщі
Польща знаходиться у ІІ годинному поясі. Різниця з Україною - 1 год назад.
Національна валюта - польський злотий (PLN), що ділиться на 100 грош. В обігу знаходяться банкноти номіналом 10, 20, 50, 100 і 200 злотих, а також монети номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50 грош; 1, 2 і 5 злотих. Євро, долари та інші види європейської валюти можна обміняти в обмінних пунктах під назвою «Kantor».
Магазини відкриті з 6:00 до 19:00, в суботу з 7:00 до 13:00. Деякі магазини працюють до 22:00 або цілодобово. Банки відкриті з 9:00 до 17:00 (перерва з 12:30 до 14:00), в суботу з 10:00 до 13:00, неділя - вихідний день. Діють кредитні картки Visa, Eurocard / Mastercard, American Express, Eurocheque.
ТРАНСПОРТ в Польщі
У всіх типах громадського транспорту (автобуси, трамваї) застосовується один вид квитків. Квитки можна придбати в кіосках і безпосередньо в транспорті. Разовий квиток дійсний тільки на один проїзд, незалежно від його тривалості. При кожній посадці на інший автобус чи трамвай треба погасити черговий квиток; це не потрібно тільки у випадку, якщо пасажир користується добовим або тижневим квитком. У кожному місті в громадському транспорті застосовуються свої квитки, ціни можуть відрізнятися. Зручним засобом пересування є таксі.
ТЕЛЕФОННИЙ ЗВ'ЯЗОК в Польщі
Міжнародний телефонний код Польщі – 48
Міжнародні дзвінки з готелю дорожчі, ніж з телефонів-автоматів. Для міжнародних дзвінків з Польщі спочатку набирається «00», потім код країни, код міста та номер абонента. Щоб зателефонувати з України в Польщу, необхідно набрати 8-10-48 - код міста - номер абонента.
Варшава - 22 Краків - 12
Екстренні телефонні номери:довідкова кодів міжнародного зв'язку - 908; довідкова по місту - 911; поліція - 937; швидка допомога - 999.
ВІЗА до Польщі
Для в'їзду до Республіки Польща обов'язковою є наявність Шенгенської візи на кожного туриста, який здійснює подорож. Така віза для громадян України відкривається в спеціалізованих установах - консульствах - в містах Київ, Львів, Харків, Одеса і Вінниця (залежно від місця прописки туриста). Список документів, необхідних для відкриття туристичної візи, ТУТ.
ПРИКОРДОННИЙ КОНТРОЛЬ в Польщі
При в'їзді в країну основні обмеження стосуються ввезення алкогольної та тютюнової продукції. Можна ввозити на 1 особу: горілку (або інші міцні спиртні напої) - не більше 1 літра, вино - не більше 2 літрів, пиво - не більше 5 літрів. Сигарети - не більше 20шт., Парфумерію - не більше 50мл., Туалетну воду - не більше 250мл.
знаходиться на північному сході країни, близько 200км від Варшави. Населення - близько 300 тис. жителів.
- Палац Браницьких (в стилі бароко; тепер Медична Академія) з парком; - Ратуша (в стилі барокко); - Церква святого Миколая (в стилі класицизму).
ВАРШАВА
знаходиться приблизно в 260км від контрольно-пропускного пункту Ягодин / Дорохунськ; столиця з 1556 року; населення близько 1млн. 800 тис. жителів. - Старе Място (реконструйовано після військових знищень); - Риночна Площа; - Королівський замок (в стилі бароко); - Готичний кафедральний собор св. Яна; - Барбакан (передова вежа); - Колона Зігмунта ІІІ Вази; - Королівські Лаженки (в стилі класицизму) з парком – літня резиденція короля; - Палац на Острові; - Національний Музей – містить багату колекцію живопису та скульптури; - Історичний музей міста Варшава; - Музей літератури ім. Адама Міцкевича; - Музей театру; - Музей Фрідеріка Шопена; - Музей Войська Польського; - Парково-палацовий комплекс у Вільянові (в стилі бароко, містить галерею польського портретного живопису, 20км на південь від центру міста); - Маєток та будинок-музей Фредеріка Шопена в Желязовій Волі (60км на захід від Варшави).
ВРОЦЛАВ
знаходиться на південному заході країни, близько 350км від Варшави. Приблизно 650 тис. жителів. - Старе Місто; - Риночна Площа; - Ратуша з Історичним музеєм; - Готичний кафедральний собор; - Романський костел Святого Хреста та св. Ідзі; - Готичний костел св. Магдаліни; - Національний музей – містить колекції живопису, скульптури, кераміки та скла; - Архієпископський музей.
ГДАНЬСЬК
знаходиться на узбережжі Балтійського моря, близько 350км від Варшави. «Золоті Ворота» Речі Посполитої. Багато століть місто входило до складу Пруссії. Населення - 460 тис. жителів. Входить до складу Труймяста разом з Гдинею і Сопотом. - Головне Місто; - Готичні костели Найсвятішої Діви Марії, св. Єкатерини, св. Трійці; - Ратуша з Історичним музеєм міста Гданьськ; - Катовня (катівня); - Подвір'я Артуса; - Золоті Врата; - Фонтан Нептуна; - «Журав» - в Середньовіччі найбільший в Європі портальний кран; - Оливський Кафедральний собор ХІІ століття (в стилях готика та рококо); - Морська фортеця; - Національний музей; - Поморський музей – містить збірку польського, голландського живопису, творів прикладного мистецтва; - Музей історії Гданьська; - Археологічний музей; - Музей океанографії та Морський акваріум в Гдині.
КРАКІВ
знаходиться на півдні Польщі, стародавня столиця держави, приблизно 250км від контрольно-пропускних пунктів Краковець та Мостиська по дорозі на Вроцлав. Більше 750 тис. жителів. - Вавельський Королівський замок (переважно в стилі ренесанс); - Готичний Кафедральний собор з гробницями королів й видатних поетів – місце коронації польських королів; - Каплиця Сигізмунда (в стилі ренесанс); - Державний музей Вавель; - Старе Място; - Головний Ринок; - Сукенніце (торгові ряди в стилі ренесансу) з галереєю польського живопису й скульптури; - Готичний Марьяцький собор з самим старим в Європі жертовником; - Ратуша; - Барбакан (передова вежа) й частина середньовічного фортечного муру; - Бароковий Костел святих Петра та Павла; - Копець (курган) Костюшка – австрійська фортеця, з якої відкривється краєвид на місто; - Казімеж – старовинний єврейський район з багаточисленними синагогами; - Музей іудаїзму; - Національний музей – містить художні колекції; - Музей Чарториських – містить багату колекцію античного, італійського та голландського живопису; - Музей Ягеллонського університету; - Будинок-музей художника Яна Матейка; - Історичний музей міста Кракова; - Археологічний музей; - Музей Авіації; - Старовинне родовище солі в Велічці (13км на пд-схід від Кракова); - Меморіал в колишньому концтаборі «Освенцім» (50км на захід від Кракова); - Монастирський комплекс в Кальварії-Зебжидовській (40км на пд-захід від Кракова); - Будинок-музей папи Римського Іоанна Павла ІІ у Вадовіцах (50км на пд-захід від Кракова).
ЛОДЗЬ
знаходиться 130км на південний захід від Варшави. Друге за кількістю населення місто Польщі. Близько 900 тис. жителів. - Архітектурний ансамбль в стилі модерн; - Багаточисельні текстильні фабрики, палаци та музеї ХІХ століття; - Музей мистетства; - Музей Історії міста Лодзь.
ЛЮБЛІН
знаходиться на Сході країни, приблизно 90км від контрольно-пропускного пункту Ягодин / Дорохунськ. Близько 350 тис. жителів. - Готичні Краківські Врата; - Гродська Врата (в стилі класицизму); - Риночна Площа; - Кафедральний собор (в стилі класицизму); - Замок; - Окружний музей; - Національний музей на территорії колишнього концтабору «Майданек».
ПОЗНАНЬ
знаходиться більше 300км від Варшави. Місто-ярмарок, багато століть перебувало під німецьким пануванням. Приблизно 600 тис. жителів. - Готичний кафедральний собор Х століття – самий старовинний храм Польщі; - Старий Ринок; - Ратуша (в стилі ренесансу) з Музеєм історії міста Познань; - Приходський костел; - Національний музей – містить коллекцію живопису й скульптури; - Музей музичних інструментів; - Готичний Кафедральний собор в Гнезо – першій столиці Польщі (50км на пн-схід від Познані); - Замок ХІХ століття з музеєм та парком в Корніку (20км на пн-схід від Познані).
ЧЕНСТОХОВА
знаходиться більше 200км на південний захід від Варшави, до 200км на захід від Кракова. Релігійне серце Польщі. Приблизно 260 тис. жителів. Місто релігійного паломництва. - Ансамбль монастиря Паулінів на Ясній Горі з чудотворною іконою Божої Матері з Дитиною; - Ринкова Площа; - Кафедральний костел Святої родини; - Окружний музей.
ЩЕЦИН
знаходиться на північному заході Польщі, в гирлі Орди, більш 500км від Варшави. Колишня столиця Поморського князівства; з ХVI століття до 1945 року перебувало під владою Швеції та Німеччини. Більше 400 тис. жителів. - Замок поморських князів з театром; - Ринкова Площа; - Ратуша з історичним музеєм міста Щецин; - Готичний кафедральний собор св. Якова; - Готичний собор св. Яна Євангеліста; - Національний музей; - Руїни середньовічних міських укріплень (Дівоча Вежа); - Королівські Ворота; - Портові Ворота; - Кафедральний собор з органом XVII століття в Каменец-Поморском (60км на север от Щецина).
Ще багато корисної та цікавої інформації про Польщу Ви можете дізнатися на наступних ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСАХ: